شهر باستانی حریره در جزیره کیش

شهرباستانی حریره با قدمتی حدود ۸۰۰ سال یکی از دیدنی های تاریخی جزیره کیش به شمار می رود که کمتر گردشگری دیدن آن را از دست می دهد. این شهر باستانی که در دل کوه ها ساخته شده در سال ۱۳۷۶ به عنوان یکی از آثار باستانی کشور به ثبت رسید.

طبق گفته تاریخ شناسان این شهر متعلق به دوره ساسانیان می باشد و مساحت آن حدود ۱۲۰ هکتار است. مطمئنا بازدید از مکان های باستانی که شکوه و عظمت گذشته را نشان می دهد مورد توجه بسیاری از گردشگران است و می تواند برای بسیاری از مسافرانی که با تور کیش به این جزیره سفر میکنند، جذاب و دیدنی باشد.

موقعیت شهر باستانی حریره در کیش

مکان قرار گیری این شهر روی صخره ای با ارتفاع حدود ۱۰ متر بالاتر از سطح دریاست. خرابه های شهر حریره در شمال جزیره کیش و در کنار مجموعه ورزشی المپیک قابل مشاهده هستند.

گفته می شود دوران شکوه و عظمت آن در سال های ۳۶۷ تا ۹۱۲ هجری قمری بوده است. شهر حریره در حال حاضر و با کاوش های باستان شناسان از چند بخش عمده تشکیل شده است.

با کشف اشیاء گوناگون از این شهر گفته می شود که شهر حریره در زمان اوج شکوه خود یکی از پررونق ترین بنادر ایران بوده و به عنوان یکی از مراکز مهم در خلیج فارس شناخته شده بوده است.

قسمت های مهم شهر حریره

شهر باستانی حریره کیش

بخش صنعتی با معماری هایی عجیب و جالب

یکی از مهم ترین بخش های شناسایی شده در این مکان دیدنی کیش، سازه های بخش صنعتی این شهر است که در کنار دریا ساخته شده اند و دارای معماری عجیبی می باشند.

بقایای این بنا نشان از وجود کانال هایی به صورت عمودی و افقی و تعدادی چاه دارد که طبق گفته باستان شناسان احتمالا به شغل صیادی مردم در آن زمان ارتباط دارد.

در این بخش اتاق هایی با کف شیاردار نیز به چشم می خورند که طبق گفته باستان شناسان این اتاق ها محل انبار خرما بوده و شیره حاصل از انبار شدن خرماها روی هم از این شیارها خارج می شده است.

خانه اعیانی با معماری بی نظیر

بخش مهم دیگر این بنا، خانه اعیانی شهر حریره است که نمونه ای از زندگی جمعی در زمان گذشته در این شهر می باشد. این خانه دارای وسعت زیاد و تنوع فضایی بسیاری می باشد که و از نظر معماری دارای نکات جالبی می باشد.

با توجه به نوع معماری و کاشی های ستاره ای به کار رفته درساخت این خانه ، به آن خانه اشرافی گفته شده است و اینگونه برداشت می شود که این خانه به یکی از ثروتمندان تعلق داشته است.

مجموعه حمام های حریره 

مجموعه حمام های شهر حریره به مساحت ۵۰۰ متر مربع شامل دو حمام می باشد که در دوره تاریخی متفاوت ساخته شده اند و به وسیله راهرویی سرپوشیده به هم متصل می شوند. این حمام شامل دو خزینه کوچک و بزرگ است. با توجه به مساحت حمام و محیط پوشیده آن می توان متصور شد که این حمام خصوصی بوده است.

مجموعه چاه ها و پلکان ها در خارج از شهر

در خارج از شهر و نزدیک دریا نیز تعدادی چاه و پلکان که به دریا ختم می شوند دیده می شود که گفته می شود این بنا نیز مربوط به شغل صیادی مردم در آن زمان دارد.

این مجموعه باستانی در کنار پایاب، کاریز، كلبه هور و … یکی از دیدنی های کیش است که با سفر به جزیره کیش می توانید از آن دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *